Türkiye Tango Tarihçesi

Tango, ülkemizde çok eski zamanlara dayanır, ve bu neredeyse hepimiz tarafından bilinir. Aslında, anne ve babalarımıza sorsak, büyük çoğunluğunun en azından bir iki kez dans ettiklerini görebiliriz. Başka bir bakış açısı ile, ülkemizde düğünlerde La Cumparcita’nın çalınması ve gelin ile damatın ilk dansı açması gelenekselleşmiştir. Bu gelenek, her ne kadar yerini hızla gelişen yeni kültürlere bırakmaya başlasa da bugün dahi çoğunlukla uygulanır.

Bu gerçekler bizi, dansın ve ona bağlı olarak tango dansının ve müziğinin aslında eskiden beri günlük hayatımızda var olduğuna götürebilir. Oysa günümüzde tango dansı yapanların sayısı son derece azdır. Bu sayıyı artırmak her tangoseverin rüyası olmuştur.

Tango Garaj, dans eğitimi veren, dans geceleri düzenleyen, atolyeler organize eden, ve uluslararası tango festivallerine imza atan bir okul. En iyi tango kursu olarak anılan okullardandır. Tüm etkinliklerinde hedef olarak, tango seven topluluğa kabiliyet biriktirme imkanı vermek, ve tango keyfinin yanında bireylerin tango bilinç ve düzeyini artırmak yatmaktadır. Milongalarda çalınan müzik düzeni ve seçimlerinden, festivallerin ders konularına kadar bu hedef rahatlıkla görülebilir.

Bu düşünceye hizmet etmesi açısından Türkiye Tango ortamına yönelik yazılarının da önem taşıdığına inanıyoruz. Dökümanın odaklandığı nokta, Arjantin Tangosunun Türkiye’deki Tarihçesi. Başlangıcını mümkün olduğunca çıktığı güne dayandırmaya çalıştık. Ancak tarihçenin bitişini 2000 senesine bağladık. Çünkü bu yıldan sonra ülkemizde Arjantin Tangosuna ait etkinlikler çığ gibi büyüdü.

Tango Garaj olarak bu Türkiye Tango Tarihçesi yazı dizisini herkese dağıtmayı çok istiyoruz. Internet sitemizde tango kursu veya tango dersi yönünde çalışmalarımız dışında bu tür Tango Araştırması veya akademik yönde Tango çalışmaları da yer alavak. Bu derleme, Tango Akademik çalışması olarak döküman şeklinde de mevuttur. Ancak, bunu mümkün olduğunca dans gecelerine katılanlara bir armağan ve motivasyon aracı olarak kullanmak istiyoruz. O yüzden milongalara katılanlara sunmaya çalışacağız. Amacımız dans edenlerin sayısını daha da artırmak.

Dökümanı hazırlarken daha önce temelini attığımız İngilizce çalışmamızdan (Tango In Turkey) çok faydalandık. Gerek o zamanki ve gerekse şimdiki çalışmamızda yardımı olanlara teşekkür etmek ve kullandığımız referansları sizinle paylaşmak istiyoruz.
Ancak, öncelikle varlıkları ve katılımları ile tangonun gerçek sahipleri ve sürükleyicileri olan siz tangosever okurlara ayrıca teşekkür etmeliyiz. Umarım keyifli bir takip sonucunda arşivinize bu dökümanı eksiksiz ekler, ve ileride kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Tango Garaj