Tango Müzikleri

Tango, Buenos Aires’te doğmuş Uruguay kökenli bir dans ve aynı zaman da bir müzik türüdür. Birlikte gelişen bu dans ve müzik türü aynı isimle anılmaktadır.

Özünde derin bir melankoli barındıran, dramatik duygular aşılayan ve keskin hareketleri olan tango, 19.yy’ın sonlarına doğru Buenos Aires ve Montevideo’da ortaya çıkmıştır. 1890’larda “tango criollo” veya “basit tango” olarak isimlendirilen bu tür, bölgenin geleneksel danslarından biri olarak kısa zamanda ünlenmiştir.

1929’da dünyada yaşanan ekonomik buhran krizleri beraberinde getirmiş ve eğlence yerini drama bırakmıştır. 1950’lerde ise Başkan Juan Peron bu dalı milli değer haline ve tekrar gündeme getirmiştir. Artık 1980’li yıllarda dünya çapında üne kavuşmuş, filmlere, şarkılara ve tiyatrolara konu olmuştur.

Dansın En Romantik Adımları!

En romantik danslardan biri olarak tanımlanan Tango, Uruguay, Arjantin ve Buenos Aires’te geleneksel olarak sergilenirken farklı stilleri ve türleri dünyayı sarmıştır. En bilinen hali ile Arjantin Tango aklımızdadır. Stilleri arasında:

  • Oriental,
  • Milonguero,
  • Nuevo,
  • Canyengue,
  • Salon,
  • Orillero gibi biçimler yer almaktadır.

Ayrıca günümüzde Amerikan ve uluslararası stilleri, Fin, Çin gibi çeşitli türler gelişmiştir. Bandoneon adlı özel çalgısıyla da bilinen tangonun doğaçlamaya fırsat veren yapısı her dansçının kendine has üslup geliştirmesini sağlamıştır.

tango-dansi-2

Nasıl Yapılır?

Tango yukarıda bahsettiğimiz gibi doğaçlamaya izin veren bir dans. Temel adımlarını öğrendikten sonra tango yapmamanız için herhangi bir sebep olamaz. Kendine has ritmi, duruş şekilleri, figürleri ve kadın ile erkek arasındaki iletişimi bu dansı ayrıcalıklı kılar.

Siz de temel eğitiminizi aldıktan sonra müziğe ve koreografinize göre kendinizi geliştirebilir, pistleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Temel olarak tango çeşitlerine bakarsak:

Salon Tarzı: Burada erkek ve kadın birbirini daha rahat bir şekilde tutar. Hareketlerde kısıtlamalar yoktur. Doğaçlama fazladır.

Milonguero Tarzı: Partnerler birbirine yakındır. Ayak hareketleri ağırdır ve basit figürler sergilenmektedir.

Show Tarzı: Buenos Aires’de Fantezi denilen bu teknik ile hızlı ve çevik figürler sergilenir. Daha önce prova edilmiş olması gerekir.

Ne Kadar Sürede Öğrenirsiniz?

Tango öğrenme süreniz tamamen size kalmış. Önceden herhangi bir dansın eğitimini aldıysanız elbette daha kolay öğrenirsiniz. Ancak dans etmeye ilk olarak tango ile başlayacaksanız temel adımların ve tutuşların öğrenilmesinin 1 – 2 ay sürdüğünü bilmeniz gerek.

Emek verip pratik yaptığınız takdirde daha çabuk öğrenirsiniz. 2. dersten itibaren dans etmeye başlayacaksınız. Sonraki zamanlarda yaratıcılığınıza bağlı olarak figürlerinizi renklendirebilir, yeni hareketler keşfedebilirsiniz.

tango-dansi-3Tango Kurs Ücretleri

Tango kurs fiyatları aldığınız ders saatine göre değişir. Genel olarak haftada bir gün teorik, bir gün de pratik eğitimlerle beraber verimli bir kurs geçirmiş olursunuz. Dans kursları bu anlamda merkezi konumlarına, eğitmenlerin deneyimine, ek derslere, ekstra hizmetlere göre fiyatlarını belirliyorlar. Ancak ucuz diye kötü bir kursa gitmek de anlamsız.

En iyi eğitimi nerede alacağınızı düşünüyorsanız ona göre tercihinizi yapmalısınız. Deneyimli bir eğitmenden de özel ders alarak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Vaktiniz ve emeğiniz de ziyan olmaz.

Derse Gelirken ve Ders Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dans derslerine gelirken kişilerin uyması gereken tipik kurallar var haliyle. Partnerinizi rahatsız etmeyecek bir parfüm kullanmanız, terinizi emecek giysiler giymeniz önemli elbette. Ayrıca yanınızda şeker ve sakız bulundurmanız da olası ağız kokusu ile baş etmenizi sağlayabilir. Ayrıca rahat ayakkabılar, yedek t-shirt, havlu, su gibi ihtiyacınız olabilecek malzemeleri de getirmelisiniz.

Gönlünüzce tango yapmak ve bu yolda ilerlemek için en iyi eğitmeni tercih etmeli, kendinizi dansın ritimlerine bırakmalısınız.