Tango Radyo

Tango Radyo, Tango Müzik, Tango Şarkıları

Tango Radyo, üç sezon boyunca Açık Radyo bünyesinde yaptığımız Milonga programının içinde sunduğumuz yayınları kapsar. Tango Radyo, Avrupa Yakası Tango Kursu, Anadolu Yakası Tango Kursu, Milongalar, Tango Festivallerde çalınan Tango müzikleri ve orkestralar üzerine yaptığımız Açık Radyo programlarından oluşur.

Tango Radyo programları bir saat sürmektedir. Program içeriğinde büyük çoğunlukla bir orkestra anlatılmakta ve Tango Orkestraları üzerine bilgiler verilmektedir. O orkestraya ait Tango Müzik örnekleri sunulmaktadır. Kimi programlarda geçmiş programların içeriğinden bir Tango Müzik listesi oluşturularak çok daha Tango Şarkıları ağırlıklı program oluşturulmuştur.

Tango Radyo sürekli yenilenmektedir. Sıklıkla gelip buradan kontrol etmenizi öneriyoruz.

Tango Müzik

Tango müziği öncelikle Afrika’dan Buenos Aires limanına gelen gemicilerin müziklerine dayanır. Habenera denilen bu müzik tarzı kıvrak ritimleri ile bugün dinlediğimiz milonga ritminin babası sayılır. Bu kıvrak ritimli müzik, Buneos Aires limanında o dönemler var olan vals ve polka ritimleri ile birleşir. Zaman içinde daha ağırlaşır ve Tango Müziğinin temeli böylece yerleşir. Genellikle 2/4 olarak yazılan Tango Müziği belirli formlara sahiptir.

Tango Sözleri

İlk sözlü Tango Şarkısı Carlos Gardel tarafından kayıt edilir. Tango şarkı sözleri bir çok konuda yazılmıştır. Sevgili, Arkadaş, Tutku, Acı, Kafeler, Caddeler, Mahalleler, Anne, Baba, Kardeşler, Özgürlük, Futbol, İstipdat tango sözlerinde yer alır. Tango Sözleri çeşitli dillere de çevrilmiştir. Bir örnek bu sitede bulunabilir.

Tango Müzik Kaynakları

İnternette bir çok yerde tango şarkıları dinlemek mümkündür. Bunun yanında sitemizdeki Tango Radyo sayfalarının da kaynak olarak kullandığı en kapsamlı internet sitesi olan Todo Tango mutlaka ziyaret edilmelidir. Tango sözü, tango şarkısı, tango müziği, tango anıları de içeren bu site Buenos Aires hükümetince en önemli Tango Kaynaklarından biri olarak gösterilmiştir.

Tango Radyo Yayınları

Tango Radyo tango müziği ve programları sunmayı hedefleyen internet siteleri olarak karşımıza çıkar. Bir çok sitede Tango Radyo yayını yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de burada izlenebilir.