Tangoyu Sevmek İçin Birkaş Neden Daha

Bir Ağrı Kesici Olarak Dans

Hiç korkunç bir baş veya mide ağrısıyla bir dans dersine ya da dans etkinliğine katılıp, orada bir süre vakit geçirdikten sonra ağrıyı unuttuğunuz oldu mu? Benim oldu. Bilim insanları da bu durumu fark etmiş ve bununla ilgili bir araştırma yapmışlar. Bu araştırmaya göre, dans ederken vücudumuz ağrı kesici endorfinler salgılıyor. Bu nedenle, dans ettiğimizde, yaşadığımız ağrıyı unutup adeta bir melek sakinliğinde, kanatlarımızı takıp uçarak mekanı terk edebiliyoruz.

Tango mu, meditasyon mu?

* Avusturalya’da yapılan bir bilimsel çalışmaya göre, TANGO yapan kişilerde daha düşük seviyede stres bulunmuş ve aynı zamanda bu kişilerin anksiyete ve depresyon oranları, meditasyon yapan kişilere göre bile daha düşük. Yani tango, meditasyona göre daha etkili bir yatışma aracı. Neden sizce? Meditasyonun da son derece etkili bir iyileştirici olduğunu biliyoruz. Ancak tangonun daha etkili bir sonuç vermesinde, diğer insanlarla sağladığı ‘’connection’’ ve ‘’embrace’’ de etkili olmuş olabilir diye düşünüyorum. Diğer insanlarla kurduğumuz sağlıklı ve pozitif ilişkiler, buradaki iyilik haline ciddi katkı yapmış olabilir. Tangoda kurulan, insanlar arasındaki sosyal bağlantının son derece önemli bir paylaşım olduğuna inanıyorum.

TANGO VE SARILMA

Bilimsel araştırmalara göre, birine sarıldığımızda, oksitosin hormonu salgılıyoruz. Peki oksitosinin bize nasıl bir etkisi oluyor? Stres düzeyimizi azaltıyor, daha iyi hissettiriyor ve vücudumuzdaki yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. İlginç değil mi? Vücudumuzdaki yaraların iyileşme hızı bile oksitosin düzeyimizle ilişkili. Sevgi ne büyük bir ilaç ve sarılma ne büyük bir kuvvet hakikaten. Ayrıca, oksitosin ve güven davranışı arasında da pozitif bir ilişki var. Sarıldığımız insanlara daha çok güvenme eğiliminde oluyoruz ve daha güçlü bağlar kuruyoruz.

Dans etmek mutlu eder: Peki ne kadar?

Mutlulukla ilgili çalışan bilim insanları, hobi ve aktivitelerin insanı ne kadar mutlu ettiğinin parasal karşılığını bulmak amacıyla bir araştırma yapıyorlar. London School of Economics’te yapılan araştırmaya göre; kişiler, dans ettiklerinde, bir anda 1600 pound (yaklaşık 6 bin TL) zam almış kadar mutlu oluyorlar! Dans, listedeki diğer aktivitelere göre (yüzmek, müzik dinlemek, tiyatroya gitmek gibi), mutluluk sıralamasında zirveye oturarak, insanı en çok mutlu eden aktivite oluyor.

Ne mutlu dans edene!