Tango bir eşli dans olması dolayısıyla üstelik eşimizle çok yakın bir ilişki kurmamız gerektiğinden kendi benliğimizden ziyade iki kişinin bir olmasını, birleşmesini zorunlu kılıyor. Aksi halde dans devam edemiyor. İki insan kendi benliklerinden kendi egolarından kurtulabilmeli ve dans anında bir çifti temsil edebilmeli, iki kişi adına düşünebilmeli hatta daha çok eşini düşünebilmeli. Belki de sadece eşini ve tabii müziği düşünebilmeli. Kendimizden kurtulmalıyız diyoruz ama bir taraftan da dansı aslında kendimiz için yaptığımızdan burada biraz çelişkiye düşüyor, çok zorlanıyoruz. Tango ve Ego bir çatışma mıdır yoksa birbirini besleyen bir çift midir?

Tango’da Ego Çatışmaları

Tango içinde birçok yerde ego çatışmaları karşımıza çıkmaktadır. Bunları ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. İlk aklımıza gelen elbette iki dans eden insanın birbiriyle olan ilişkisindeki çatışma. Dans içindeki ego savaşı. Kendimi mi göstermeliyim? Ben mi ön plana çıkmalıyım? Eşim mi?

Onun istediğini, onun beklentisini mi karşılamalı yoksa benliğimi mi ortaya koymalı. Eğer benliğimi ortaya koymaz isem o zaman ben yok muyum? Eğer ben ünlü bir dansçı olmak istiyorsam, gösteri yapacaksam o zaman kendi benliğimi, egomu gizleyerek bunu nasıl başarabilirim gibi sorular kafa kurcalar durur.

Bir tango ve ego çatışması da pistte meydana gelir. Dans eden çift ile diğer dansçılar arasında kendini gösterme, alanını kaptırmama, kendini gölgeletmeme ve ezdirmeme gibi, üstünlüğünü veya diğer çiftlerden farkını ortaya koyma gayreti.

Biraz daha pencereyi açtığımızda camia içinde tango ve ego savaşları görünür. O konuya burada girmeyelim.

Dostunla ye iç, alışveriş yapma demiş atalar. Çünkü dostluk, kişisel çıkarlar araya girdiğinde değerini yitirir. İki çok iyi arkadaş, ortak bir şirket kurup işletmeye başlayınca bir süre sonra eğer kurumsal olamazlarsa çıkarlar çatışmaya başlar ve sorunlar baş gösterir. Tangoda da iki insan ortak bir dans ortaya koymak istiyor fakat çıkar çatışması burada kendini ego çatışması olarak gösteriyor. İletişim ve tamamen karşılıklı anlayış ve anlaşma üzerine olan bir dansta, küçük küçük anlaşmazlıklar egoya zarar veriyor.

Ne mutlu onlara ki tango yaparken egosunu kısarlar.