Tangonun Ayrılmaz Bir Parçası Olarak; Tango Moda

Tango; dansı, müziği ve kültürüyle olduğu kadar giyim kuşamı ile de apayrı bir tarza sahip. Bu tarz her geçen gün daha da gelişmekte, kendini yenilemekte ve daha zengin daha farklı biçimlerle dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşmakta.  Bu giyim kuşam tarzı yani tango moda tango eventlerinde milongalarda, festivallerde, maratonlarda, praktilongalarda veya buna benzer tango etkinliklerinde kullanılan kıyafet, ayakkabı ve aksesuarların geneli için kullanılan bir tabir.

Özellikle yeni başlayan tangocular için dansa uygun giyinme konusu başlı başına bir sorun olabilir. Bir yandan tango öğrenmeye çalışırken, bir yandan da farklı bir kültüre adapte olma, ritüellerin, davranışların, nerede ne giyilmesinin daha uygun olacağı konularının kavranması biraz zaman alabilecek doğal bir süreç. Beş ay sonra eski dans fotoğraflarınıza bakınca “o eteği (bluzu, elbiseyi, pantolonu)” neden giydiğinize bir anlam veremeyebilir, hatta rüküş olduğuna karar verebilirsiniz.

Zevklerimiz de dansımızla birlikte zaman içerisinde gelişerek kendine bir yer bulacaktır mutlaka, ancak etrafınızda tango moda üzerine çalışan birileri varsa, veya varlıklarından haberdar iseniz daha şanslısınız demektir. Tabi tangoya uygun kıyafet seçiminin zevkten başka bir boyutu daha var. Dansımızın daha büyük, daha estetik ve daha güzel görünmesine de katkı sağlar. Kadın kıyafetlerindeki yırtmaçlar, kuyruklar, uçuşan etekler bu katkının birer örnekleri.

Ülkemizde tango moda üzerine çalışanların sayısı her geçen gün artmakta ve milongueralara/ milonguerolara birbirinden farklı, şık alternatifler sunmaktadır. Kadın ayakkabı, erkek ayakkabı, kadın giyim, erkek giyim, çeşitli tango aksesuarları, takıları ve tangoculara yönelik hediyelik tasarımlara kadar birçok alanda, bazen birden fazla alanda üretim ve tasarım yapan farklı markalar bulunmakta ülkemizde.  Bu markaların birçoğu doğal olarak İstanbul, İzmir, Ankara gibi tangonun daha gelişkin olduğu şehirlerde ortaya çıkmaktadır.

Diğer ülkelere nazaran çok ekonomik, şık ve kaliteli tasarımlar sunan yerel tango fashion markaları özellikle yabancı dansçılar tarafından da çok rağbet görmektedir. Dansçı kalitesi ve festival, organizasyon kalitesi ile yıllardır bir cazibe merkezi halini almış olan ülkemiz artık bunlara bir de tango fashion’ı ekledi diyebiliriz rahatlıkla. Markalarımız yurtdışı satış şubeleri ve festival stantlarında çoktan yerini almaya ve pazarda ben de varım demeye başladı.