Tango Milonga Kursu

Okulumuz Tango Garaj’ın sezon içerisinde düzenli olarak verdiği seminerlerden bir tanesi olan tango milonga kursu 7 Şubat 2016 tarihinde başladı. Kursa tango severler yoğun bir ilgi gösterdi ve 14 çiftlik kontenjanımız doldu. Sadece bir çift için boş yerimiz kaldı.

Dört atölyelik seminer halinde düzenlenen tango milongada kursu her Pazar 17:00 – 18:30 saatleri arasında düzenleniyor. Seminer özel bir çalışma şekli ile hazırlandı. Öncelikle perküsyon aletleri ile Milonga ritminin nasıl olduğunu öğrendik. Daha sonra gerçek Milonga müziği üzerinde bu perküsyon aletlerinin de vurgusu ile müziğin neresinde hangi ritmin olduğu anlaşıldı. Sonrasında projektörden yansıtılan ve örnek bir dansı içeren görüntü eşliğinde dansın müziğin içine nasıl adapte edildiğini gördük. Daha sonrasında ise kendi figürlerimizi farklı Milongay müzikleri ile öğrenerek çalıştık.

Tango Milonga kursu ilk dersi Milonga müziğinin ritmik yapısı ve aksak ve düzenli yerlerinin öğrenilmesi ile başladı. Ayrıca Milonga müziğinin tarihsel gelişimi üzerinde kısa bir çalışma da yaptık.

Tango Milongaya kursu ritmik yapının öğrenilmesinden sonra milonga lisa adı verilen dans şeklini icra etmeye geçtik. Seminerin ikinci ve daha sonraki atölyelerinde Milonga ritmine gene yönelik olarak milongada Traspie, yani Milonga dansı sırasında adımı değiştirme konusuna geçilicek ve bu konuda gerek çift zamanda gerekse aksak zamanlı traspieler çalışılacak.

Seminerin son dersinde ise koridor adı verilen ve Milonganın ritmik yapısına eşleştirilmiş melodik yapının nasıl icra edileceğine bakacağız. Buradaki çalışmalar kadın ve erkeğin Milonga dansı sırasında nasıl özgürce doğaçlama yapabileceklerini aktaracak.

Tango Garaj tango sezonu içerisinde tango Milonga kursu gibi birçok seminerleri icra etmekte ve dans kalitesini arttırmak için katılımcılara çok önemli bilgiler aktarmaktadır. Tango Milonga kursunda hedeflenen, Milongalarda Milonga müziği çaldığında artık kursiyerlerin oturarak izlemesi değil onların da dansa katılmalarını sağlamaktır.

Taksim tango kursu, Kadıköy tango kursu ve benzer yerlerde sunduğumuz tango kursu katılımcılara bir sezon boyunca tango yeteneklerini ve danslarını geliştirmelerine imkan vermektedir, ve düzenlenen bu seminerler ile dans yeteneklerinin daha da artmasına ve yoğun bir tempoda çalışmasına olanak sağlamaktadır. Böylece tangoya gönül veren katılımcılar istediklerinde daha fazla çalışma imkanını Tango Garaj tango kursu etkinlikleri içerisinde rahatça bulabilmektedirler.