Lucio Demare

Açık Radyo, 27.Mart.2005 Programı

(9 Ağustos 1906 – 6 Mart 1974)

Lucio Demare Röpörtajı – Osvaldo Soriano tarafından yapılmıştır.

Merhaba Tangoserverler,
Tango Radyo yayınında bugün sizlerle Lucio Demare ’yi ve O’nun orkestralarını tanıyacağız.

Açık Radyo’da Tango Garaj olarak düzenlediğimiz ‘Milonga’ Programında Lucio Demare ‘nin tanıtımı. Aşağıdaki beyaz çubuk ses dosyasının yüklenmesini işaret edir. Yaklaşık 1 cm. kadar gözükene dek sabredin. İnternetten gelen yayın önce biraz birikip ondan sonra radyo programı devreye girecektir.

Gazeteci ve yaar Osvaldo Soriano Lucio Demare ile uzun bir röprtaj yaptı. Röportajı 27 Ocak 1974 tarihinde gerçekleşti. Ve bu röportaj daha sonraları yayından kalkan La Opinion gazetesinin kültür beölümünde yayınlanarak tangoseverler ulaşmıştı.

Demare’nin parmakları piyanonun klavyesi üzerinde bestelenmiş tangoların melodiye dokunuşundaki hissiyatın aynısı ile dolaşırdı. Bir erkek ve onun müzik vasıtası ile verdiği ifadeleri örtüşürdü ve hiç bir farklılk göstermezdi. Bu bohem yapı müziğinde çok belirgin idi. Enstrümanını çalarken hiç kimsenin olamayacağı kadar romantik birisi idi Lucio Demare.

Lucio Demare 9 Ağustos 1906 tarihinde Buenos Aires’te doğdu. 1974 yılının 6 Mart tarihinde gene Buenos Aires’te öldü. Besteleri aarasında “Dandy”, “Mañana zarpa un barco”, “Sorbos amargos”, “Pa mí es igual”, “Negra María”, “Malena”, “Lupe”, “Mañanitas de Monmartre”, “Tal vez será su voz”, “Mientras vivas”, “Más allá de mi rencor”, “Hermana”, “Telón”, “No nos veremos más”, “Milonga en rojo” ve diğerleri vardır.

Abasto alış veriş bölgesinde doğdum. Gallo ve San Luis caddelerinin köşelerinin kesiştiği yere yakın bir yerde. Burası şehrin kalbi idi. Buenos Aires’in sahip olduğu güzellikleri ve sakladığı incelikleri hep sevmişimdir. Komşuluk, arkadaşlarımız vb. Ben beş yaşımda iken ailem Colegiales’e taşındı. Ben bu yaşımda iken sokaklarda oyunlar oynamadım, ancak piyano çaldım. Bu çok geleneksel bir piyano çalışı idi çünkü böyle hissediyordum.

Tüm ailemiz ile birlikte iki odada yaşardık. Annem beni sürekli yemeğin soğuduğunu haykırarak çağırırdı. Yemeğe gitmediğim zamanlarda da eğer piyano çalmaya devam edersem yemeği çöpe atmakla tehtid ederek beni yemek yemeye ikna ederdi. Tüm bunlar çok içtendi ve bu benim tarzımdı. Sanırım müzik için doğmuştum. Ancak bunun nereden geldiğini hep merak ettim durdum. Ancak bilemiyordum…

Bu yazı, Lucio Demare’nin hayatının bir bölümünü içermektedir. Diğer kısımlarını eklemeye çalışacağız. Ancak bu arada Lucio Demare hakkında güzel bir bilgi kaynağı için Todo Tango sitesini gezebilirsiniz. Bu kaynak aynı zamanda bir çok Tango ilintili bilgi içeren harika bir bilgi hazinesidir.