Kadıköy Tango Milonga Geceleri

Yaz gecelerinin unutulmaz Tango Geceleri (Milongalar) Hilton Double Tree Teras Club 360 Moda’da gerçekleşti. Tüm yaz sezonu boyunca her Cuma gerçekleşen gecenin müziklerini ülkemizin değerli DJ’lerinden Sevgili Ömer Bayraktar yaptı.

Tango çalışmaları istanbul’da Anadolu ve Avrupa yakalarında yoğun bir şekilde veriliyor ve çok yaygın. Bu nedenle Tango Kursu veya Tango Dersi seçerken hangi Tango Okuluna gideceğiniz biraz zor bir karar olabilir. Kadıköy Tango Kursu denince sadece İstanbul değil Tüm Türkiye’nin önder Tango Okulu Tango Garaj ilk ziyaret edilmesi gereken okullardan birisi.

Kadıköy Tango Geceleri

Bunun nedeni, Tango Garaj’ın sadece Tango Dersi veren bir okul olmamasından kaynaklanıyor. Tango Sınıfı yanında Tango Pratik imkanları da sunan okulumuz, bununla kalmayarak Anadolu ve Avrupa yakalarında Tango severlerin dans keyfini artırmak için Tango Geceleri (Milonga) de düzenliyor. Bu organizasyonlar sadece Tango Garaj Kadıköy Tango Kursu öğrencilerine değil tüm Türkiye’deki Tango tutkunlarına da açık.

Milonga Gecelerinin İçeriği Nedir?

Milonga, Tango müziklerinin dans edildiği gecelere tüm dünyada verilen ortak isimdir. Milonga aynı zamanda bir Tango müziği çeşidir ve ritmi, düzeni Tango müziğinden daha farklıdır. Milonga geceleri ile Milonga müziği birbirine karıştırılmamalıdır. Milonga geceleri, kendine has bir düzen içerisinde yaşanır.

Milonga Gecelerinde Müzik

Milonga gecelerinde müzikler Tango, Tango Vals ve Tango Milonga olarak düzenlenir. Genellikle 2 ayrı orkestradan 4er tane Tango şarkısı, arkasından 3 parçalık Vals, arkasından tekrar 2 ayrı orkestradan 4er tane Tango müziği ve arkasından 3 parçalık Milonga müziği çalınır. Bu döngü 2T1V2T1M şeklinde gösterilir ve bu şekilde tekrarlanır. Her 4 Tango veya 3 Vals-Milonga müziğinden sonra bir tana kısa süreli (30 saniye kadar) dans edilemeyen bir müzik çalınır. Bu, çiftlerin yerlerine geçmeleri gerektiğini belli eden bir işarettir ve Cortina (perde) olarak bilinir.

Milonga Gecelerinde Salon Düzeni

Gerek Kadıköy Tango Gecelerin ve gerekse diğer yerlerdeki milonga gecelerinde salon dans edilecek şekilde düzenlenir. Salonun ortası boç bırakılır. Kenarları ise masa veya oturma düzeni ile donatılır. Mümkünse oturma düzeni ile duvarlar arasında da bir boşluk bırakılır ki misafirlere dolaşma imkanı bu boşluktan sağlansın.