Tango kursu kimler içindir?

Tango Kursu hedef kitlesinde sanıldığı gibi sadece dans yeteneği olan insanlar yoktur. Dans edebilmek hele de tango yapabilmek için vücudun esnek olması gerektiği, estetik durması gerektiği gibi kulaktan dolma bilgiler sadece yanılgıdır. Çünkü tango kursu alabilmek için aranılan tek şart(!) vardır. O da yürüyebilmektir. Aslında tekerlekli sandalye ile koltuk değneği ile dans edebilen çok azimli insanlar da var. Tango kursu kimler içindir sorusunun cevabı ‘Yürüyen Herkes İçindir’ olarak verilebilir.

Tango’ya hiç başlamamış olanlar, tangoyu çok merak eden, arkadaşlarından, çevresinden medyadan duyup da ilgi duyan ancak bir türlü fırsat bulup da başlayamamış olanlar… İşte tango kursu öncelikle size. Artık tangonun o büyülü dünyasına girmenin zamanı geldi. Yani tangoya en baştan başlamak istiyorsanız bir an önce tam da yeni tango kurslarının açıldığı bu aylarda bir kursa yazılabilirsiniz. Tango aslında göründüğü kadar karmaşık bir dans değildir. Tamamen doğaçlama üzerine kurulu ve vücudun doğal akışına uygun bir danstır. Sadece bu akışı bilinçli hale getirmek ve uyumu yakalamak, tekniği geliştirmek, püf noktalarını öğrenmek gibi çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle tangoya başlamadan önce sorulan en sık soru Tango kursu bana uygun mu? Tango kursu kimler içindir ? olarak karşımıza çıkıyor.

Tangoya başlamış olanlar, zaten tango yapıyor olanlar, ancak bildikleriyle yetinmeyenler ve kendilerini yenilemek, ilerletmek, geliştirmek isteyenler de tango dersi alır ve almalıdır. Eğitime devam etmek, dansın ilerlemesi ve zenginleşmesi için bir gerekliliktir, Ayrıca tango kursunu bırakan insanlarda bir süre sonra gerilemeler başlar. Hatta bazen kimi dansçılar gerilememek amacıyla aradan belli bir süre geçtikten sonra tekrar başa dönerek başlangıç derslerini yeniden alırlar ve geçmişte kaçırmış oldukları eksiklerini kapatırlar.

İyi bir dansçı olmak olmak isteyen, tango eğitmeni olmak isteyen, yarışmalar katılmak, festivallerde gösteriler yapmak isteyen dansçılar da tango derslerine devam etmelidir. Çünkü sürekli eğitim tüm bilgileri güncel tutar ve ilerleyişi hızlandırır. Bir eğitmen takibinde yapılan, öğrenilen dans ile kişi kendisinin görmediği, farketmediği hatalarını ve eksiklerini öğrenme şansı bulur ve bunları da düzeltme yolunu öğrenir. Nasıl düzeltmesi gerektiğini, neye ağırlık vermesi gerektiğini iyi bir eğitmenden aldığı sürece başarı yolunda ilerlemesi hızlanır.

Tango kursu katılımı ile sosyal, kültürel anlamda zenginleşmek isterseniz dansınızı da yine zenginleştirmek isterseniz hemen bir tango kursuyla iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın. İstanbul’da olduğunuz için şanslısınız. Çünkü İstanbul dünyada tangonun en güzel dans edildiği yerlerden birisi.

Özetin özeti; Tango kursu kimler içindir diye sormaya gerek yok. Yürüyebiliyorsanız tango yapabilirsiniz.