Kapalı Tutuş’un İnanılmaz Etkileri

Tangoya ilk başladığımız zamanlarda özellikle bizim gibi “müslüman” “muhafazakar” ülkelerde karşı cinse doğrudan yakın tutuşla sarılarak dans edemeyiz. Biraz çekiniriz. Hele daha önce karşı cinsten tanımadığımız biriyle hiç bu kadar yakınlaşmamışsak daha da zor olur. Oluyor. O yüzden tangoya ilk başladığımız zamanlarda uzak tutuşla, açık tutuşta dans ediyoruz. Biraz öğrendikten sonra, biraz zaman geçtikçe diğer dans edenleri gördükçe, alıştıkça bu mesafe azalmaya başlıyor. Kapalı tutuşu, yakın tutuşu istemeye başlıyoruz. Çünkü biliyor ve öğreniyoruz ki tango aslında kapalı tutuşla dans ediliyor. Çevremizde herkes ekseriyetle kapalı dans ediyor, sanki daha mutlu, daha huzurlu, daha duygulu dans ediyorlar.
close-embrace-3

Yakın tutuşla dans etmeye başladığımızda biraz zorlanıyoruz. Çünkü alan daralmış gibi hissediyoruz ve açık tutuştaki rahatlığı aramaya başlıyoruz. O rahatlığı bulana kadar biraz sabretmemiz gerekiyor.
Üst bedenler eşimizle tamamen birbirine yapıştığında hatta kafalarımız, alınlarımız, şakaklarımız da birbirine temas ettiğinde, birbirimize sıkı sıkıya sarıldığımızda daha yoğun ve daha derin duygularla dans etmeye başlıyoruz.
Gerçek tangoyu hissediyoruz.

Yakın, kapalı tutuşta dans ederken kadınlar gözlerini kapatıyor, alınlarını, şakaklarını eşlerine hafifçe yaslıyor ve kulaklarını müziğe veriyorlar. Geriye sadece kendi bedenlerini serbest bırakmak kalıyor. Huzurla dans ediyorlar.

İddialara göre vücudumuzda mutluluk hormonlarının merkezlerinden birisi de sağ şakağımız deniyor. Oraya temas edildiğinde serotonin salgılanıyor ve kendimizi daha mutlu daha huzurlu hissediyoruz.  İşte yakın tutuşta dans ederken sağ şakağımız eşimize temas ettiğinde belki de daha mutlu oluyoruz. Yakın dansı tecrübe ettiğimizde tangodan daha fazla keyif alıyoruz.Muhtemelen bundan sonra tangoyu asla bırakmıyoruz.

kapali-dans

Gerçekten doğru yöntemleri kullanarak vücudu tamamen rahat konforlu bir şekilde ayarlayarak kapalı tutuşta birkaç dakika durabilmek huzurla, keyifle, mutlulukla dans edebilmek için mutlaka eğitim almak gerekiyor.
Eğer eksikleriniz varsa, kapalı tutuşta rahat dans edemiyor, hatta rahatsızlık hissediyorsanız, hatalarınızı gidermek için de aldığınız eğitimi gözden geçirin, tekrar edin.

Şu kapalı tutuşun, yakın dansın huzurunu almadan tangoyu bırakmayın. O yüzden çok yakın zamanda tango garaj bünyesinde açılacak olan yakın dans seminerlerine mutlaka katılın. 4 derste tangoda huzuru yakalayın.