Arjantin’e Gitmek

Bir süre dans eden her tangocunun hayalidir Arjantin’e, özellikle Buenos Aires’e gitmek.

Dans ettikçe, tangolar dinledikçe, Arjantinli hocaları izledikçe o şehre karşı bir ilgi duymaya, tangonun doğduğu toprakları ve kültürü daha yakından görme ve tanıma arzusu geliyor.  Bu arzu gittikçe büyüyor, büyüyor ve mutlaka gideceğim denilen bir yer haline geliyor Arjantin.

Çoğu tangocu eğer iş güç sahibiyse yıllık izninin birkaç haftasını ayırıyor ve gidip görüyor, milongalara katılıyor, yerinde dans ediyor ve gezip geliyor. Merakını gidermiş oluyor. Daha çok vakti olanlar ya da kendisini sadece tangoya adamış olanlar gidip aylarca, yıllarca kalabiliyor oralarda.

Gidip uzun süre kalmak ya da oraya yerleşmek isteyenler aslında sadece tango için gitmiyorlar. Tango ile bağlantılı olmakla birlikte kimileri artık ülkesinden kaçmak istiyor, dünyanın başka bir yerinde yaşamak istiyor, kimisi gezmeyi dünyanın değişik yerlerini görmeyi seviyor.

Tango camiasına girdiyseniz mutlaka Arjantin’de bulunmuş birileriyle karşılaşırsınız yani.

Ben de üniversite yıllarımın sonlarına doğru izlediğim tango filmlerinin ve gösterilerinin etkisiyle Arjantin’e gitmeyi kafaya koymuştum. Ama biliyordum ki bu gidiş öyle kısa süreli, birkaç haftalık olursa bana yetmez. Ben gittiğimde en az 6 ay kalmalıyım diyordum.

O yüzden de gidiş yöntemi değişmek zorundaydı. Yani iş yerinizden 6 ay izin alamazsınız. Ayrıca oraya kadar gitmişken Uruguay, Şili, Peru, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Venezuela ve diğer güney Amerika ülkelerini görmemek de olmaz. Her bir ülkede bir ay kadar zaman geçirilse en az bir yılda tamamlanacak bir seyahate dönüşür. Çünkü gidip turistik yerlerde fotoğraf çektirip dönmekten bahsetmiyorum ben. Yerel insanlarla birlikte zaman geçirmekten, onlarla gezmekten bahsediyorum. Yine güzel yerler de ziyaret edilir ama kültürünü ve yaşantıyı tanımak için insanların içine karışmak da gerekir. Böyle bir gezi imkansız mı?

Hayır tabii ki:) Birazcık cesaret gerekiyor. Bir de bunu ne kadar istediğinize bağlı. Eğer benim gibi çok istiyorsanız o zaman yeni yollar açılıyor, yeni fırsatlar çıkıyor karşınıza. Daha motive oluyorsunuz. Mevcut yaşantı sizi boğuyorsa daha özgür olmak daha rahat olmak istiyorsanız gidip oralarda yaşamayı ve uzun süre seyahat etmeyi daha çok arzuluyorsunuz ve gerçekleştirmek için gerekli adımları atmaya başlıyorsunuz.