Gustavo Aramburu ve Paola Mainero ile Tango Atölyesi Yaptık

Uruguaylı Tango eğitmenleri Gustavo Aramburu ile Paola Mainero ilk defa Türkiye’ye ve İstanbul’a geldiler. Bu değerli eğitmenlerin gelişini fırsat bilerek tango öğrencilerimizi onların derslerinden ve bilgilerinden faydalandıralım istedik. Bu sebeple 4 saatlik bir tango atölyesi düzenledik. Kurban Bayramından sonraki hafta Pazar pratiklerini başlatacağımız gün, yer ve saatte bu atölyeleri organize ettik. 28 Eylül Pazar öğleden sonra başlayan dersler akşam üzeri 6 gibi bitti.

Bu derslerden bir kaç gün önce Perşembe akşamı da Point milongada Uruguaylı eğitmenler bir gösteri yaptılar. Mütevazı ve yumuşak tavır ve davranışlarıyla, temiz danslarıyla dikkat çektiler.

ws1

Derslerin ilk iki saati orta seviye öğrencilere yönelik “sacada” ve “boleo” konulu derslerdi. Farklı bir eğitmenin ağzından değişik bir yöntemle bu konuları işlemek insana yeni bakış açısı kazandırıyor. Nitekim bu dersleri alan öğrenciler çok memnun kaldılar.
Sonraki iki saat de ileri seviye öğrenciler için “milonga” ve “enrosque” konularına yönelikti. Hem müzikalite üzerinden bilgiler edindik hem de vücutlarımızı çalıştırdık. 4 derse de katılanlar için yorucu bir çalışma olsa da değişik bir tango dersi almak ve yeni şeyler öğrenmek çok keyifliydi. Bundan sonra da buna benzer etkinlikler olabilir çünkü her ne kadar aynı şeyleri anlatıyor olsalar da farklı kişilerden tekrar dinlemek dans eğitimi ve gelişimi açısından oldukça önemli. Hem böylece dünyanın öbür ucundan gelmiş olan bir eğitmenin bize aslında ne kadar yakın olduğunu görüyoruz hem de tangonun doğduğu ve en yaygın en orjinal haliyle devam ettiği toprakların insanlarını tanımış oluyoruz.

ws2

Kendileri ile ilgili kısaca şöyle bir bilgi daha verelim. Uruguay Çağdaş dansçıları içinde en meşhur çiftlerden olan ve Ulusal Dans Okulunun eğitmenlerinden Gustavo ve Paola 2002 yılından beri birlikte tango çalışmaları yürütüyorlar. 

Bugüne dair değişik etkinliklerde gösteriler, kareografiler ve organizasyonlar yaptılar. 2011 yılından beri de eğitmenlik yapıyorlar ve Avrupa’da değişik festivallere eğitmen olarak katıldılar.

Her ikisi de Psikoloji mezunu ve insan ilişkilerinden çok iyi anlıyorlar. Tango derslerinde insan ilişkilerine de bu anlamda özen gösteriyorlar.

Gustavo ile Paola İstanbul’a gelmeden önce Avusturya’nın Bregenz şehrindeki bir festivale katıldılar. Bir kaç yıldır düzenli olarak davet edildikleri bu Tango en Punta festivalinde gösteriler yaptılar ve dersler verdiler. Sonra da oradan İstanbul’a geldiler. İstanbul’u çok sevdiler ve önümüzdeki yıllarda da tekrar ziyaret etmeyi düşünüyorlar. Tekrar karşılaşmayı umuyoruz.